0

INTERVJU Dejan Ćika: Očekujući nove rekorde

Odlično pripremljene staze, opremljenost i moderna skijaška infrastruktura glavni su aduti naših ski centara, tvrdi Dejan Ćika, v. d. direktor javnog preduzeća „Skijališta Srbije“

Foto: Aleksandar Savin

Foto: Aleksandar Savin

Ovu zimsku sezonu JP „Skijališta Srbije“  dočekala su potpuno spremno, budući da su sistemi za veštačko osnežavanje počeli sa radom bez obzira na to što je prirodnog snega sve više. Sezona je prvo otvorena u Skijaškom centru Kopaonik, potom na Staroj planini, pa na Zlatiboru. Naša ekipa bila je prisutna na nekim od ovih događaja pa smo tu priliku iskoristili za intervju sa vršiocem dužnosti direktora JP „Skijališta Srbije“. Naime, krajem avgusta, na ovu odgovornu funkciju imenovan je Dejan Ćika, čovek sa višegodišnjim menadžerskim iskustvom. On je diplomirao ekonomiju na Univerzitetu u Beogradu, 1989. i radio je na rukovodećim pozicijama u mnogim kompanijama u zemlji i inostranstvu.

pročitaj još

  Foto: Skijališta Srbije

  Foto: Skijališta Srbije

  TopSpeed: Počela je nova zimska sezona u našim skijaškim centrima, pa je za pretpostaviti da je JP “Skijališta Srbije” dočekuju spremno?

  Ćika: Skijaška sezona u Srbiji je počela 1. decembra na Kopaoniku, a zatim i na Staroj planini i na Torniku. Spremno smo dočekali prve temperature u minusu, a sistem za veštačko osnežavanje je još jednom pokazao svoju moć. Odlično pripremljene staze su sačekale prve skijaše i bordere mnogo pre zvaničnog otvaranja sezone. Ono što će ovu sezonu staviti iznad ostalih jeste spremnost da skijanje u Srbiji počne na mnogo više pripremljenih staza nego što su korisnici naših usluga na to navikli. Samim tim je tradicionalna manifestacija Ski opening, produžena na gotovo celu nedelju. I pored nedostatka prirodnog snega, napravili smo dovoljne količine veštačkog tako da ski centri uveliko rade.

  Foto: Aleksandar Savin

  Foto: Aleksandar Savin

  TopSpeed: Ima li nekih noviteta u odnosu na prethodnu sezonu u našim skijaškim centrima?

  Ćika: Kopaonik je ovu sezonu dočekao sa nekim novitetima, koji se pre svega odnose na najmlađe i na skijaše početnike. Dečiji grad smo postavili u Dolini sportova, na radost sve dece koja će ovu zimu provesti u našem najvećem ski centru. Brojni zanimljivi sadržaji i rekviziti na snegu će im boravak na planini učiniti još interesantnijim. Pored Dečijeg grada, od ove sezone na Mašincu je postavljen novi poligon za početnike. Nabavljen je i novi tabač, najnovije generacije, koji sa ostalom specijalnom mehanizacijom Skijališta Srbije, uređuje staze Kopaonika.

  Foto: TopSpeed

  Foto: TopSpeed

  TopSpeed: Koje su prednosti naših ski centara u odnosu na one u bližem okruženju?

  Ćika: Skijaši su veoma zahtevni turisti i kada se odlučuju gde će ići na skijanje, gledaju i onu najmanju sitnicu. Kopaonik svakako izdvaja “ski in” i “ski out”, mogućnost da direktno iz sobe izađete na stazu. Brojni hotelski i privatni smeštaji nude ovu opciju i to je ono što privlači veliki broj gostiju. Osim toga, ono što je najvažnije je kvalitet i uređenost staza koji smo doveli bukvalno do perfekcije. Staze su vrhunski utabane, jer tabači rade tokom cele noći, kako bi ujutru centar izgledao kao sa razglednice. Moderna skijaška infrastruktura, opremljenost i uređenost ski centra su svakako naše prednosti u odnosu na brojne druge ski centre. Cene ski pasa su definitivno najjeftinije u Evropi, a usluga koju nudimo ljubiteljima snega može da se poredi sa najpoznatijim ski centrima u svetu.

  Foto: Aleksandar Savin

  Foto: Aleksandar Savin

  TopSpeed: Šta očekujete od Ski centra Kopaonik u sezoni 2017. s obzirom da on najmanje zavisi od količine prirodnog snega?

  ĆikaSvakako očekujemo rekordnu sezonu. Postavili smo sebi veoma ambiciozne ciljeve i trudimo se da ih ispunimo. Prethodne sezone je povećan broj turista i broj vožnji na žičarama je bio na zavidnom nivou. Ova sezona će, prema svim izgledima, biti još uspešnija, s obzirom da je interesovanje veoma veliko. Zahvaljujući sistemima za veštačko osnežavanje, već par godina unazad, ski centri rade bez prekida i ljubitelji zimskih sportova uživaju u odlično pripremljenim stazama. Sva tri ski centra pokrivena su ovim sistemima i slobodno mogu da kažem da je ulaganje u njihovu izgradnju najbolja i svakako najneophodnija investicija. Bez njih, u današnje vreme, ni jedan ozbiljan skijaški centar ne može da radi. Kad nas pitaju kako tretiramo staze i na koji način ih održavamo u tako perfektom stanju, to nije magija, već iskustvo i umeće ljudi koji vode ovaj centar. Ono što je jako važno za pripremu staza jeste dobra osnovna ploča, mešavina prirodnog i veštačkog snega, za šta smo pre puštanja u skijališta u rad imali sreće. Pored toga, nedeljama pre početka otvaranja staza, u svim skijalištima pravljeni su depoi, zalihe veštačkog snega, koji je raspoređen po stazama i sada ga ima više nego dovoljno.

  Foto: Skijališta Srbije

  Foto: Skijališta Srbije

  TopSpeed: Ima li nekih promena na Zlatiboru?

  Ćika: Osim avantura parka koji smo ovog leta otvorili, na Torniku završavamo zip-lajn, još jednu adrenalinsku atrakciju koja će raditi i zimi i leti. Ski centar je nakon bombardovanja potpuno revitalizovan i opremljen šestosednom žičarom i dva ski lifta prate postojeće staze. Ukupna dužina skijaških staza i puteva je oko 7 kilometara, a skijalište je opremljeno i sa dve pokretne trake, kao i poligonom za obuku skijaša početnika. Ono što većina skijaša možda ne zna, jeste da se u ovom ski centru nalazi jedna od nasjtrmijih staza u Srbiji. Zmajevac je veoma teška i zahtevna staza, na kojoj se organizuju brojna međunarodna takmičenja. Pored ove staze, imamo i crvene i plave staze, a trudićemo se da u narednom periodu izgradimo još neku stazu, kako bismo proširili kapacitet skijališta. Osim skijaške infrastrukture, Tornik ima i adrenalinske sadržaje, bob na šinama i tjubing stazu.

  Foto: Aleksandar Savin

  Foto: Aleksandar Savin

  TopSpeed: Pretpostavimo da Stara planina ima najviše prostora za napredak po posećenosti?

  Ćika: Stara planina je jedan zaista poseban ski centar, idealan za porodičan odmor. Ski staze su prilagođene kako skijašima početnicima, tako i onim najiskusnijim, profesionalcima. Ovo skijalište je opremljeno prvom i za sada jedinom gondolom u Srbiji, dve četvorosedne žičare i dva ski lifta. Preko 13 kilometara savršenih staza u jednom, moglo bi se reći alpskom okruženju, s obzirom na to da su pojedine staze na takvoj nadmorskoj visini gde nema vegetacije. Svake sezone sve više skijaša dolazi na ovu planinu, što nas veoma raduje, jer smo uspeli da od nje napravimo zanimljivu turističku destinaciju. Interesantno je da veliki broj Bugara dolazi tu da skija, jer kažu da su staze odlične, a ski pas značajno jeftiniji nego kod njih.

  Foto: Skijališta Srbije

  Foto: Skijališta Srbije

  TopSpeed: Kome su interesantnija naša skijališta, domaćim ili gostima iz inostranstva?

  Ćika: Porast broja skijaša i njihovo interesovanje za srpske planine govori da zimski sportovi perspektiva domaćeg turizma. Ako pogledate statistiku, ona jasno pokazuje da su Kopaonik i Zlatibor najposećenije turističke destinacije u Srbiji. Pored city break i banja, ono što Srbija može da ponudi kao top destinacije jesu upravo naši ski centri u kojima zagarantovano ima snega i sadržaja, kako za vikend turizam, tako i za duži odmor. Moram da istaknem da u naše centre ne dolaze samo domaći gosti, kojih svakako ima najviše, već se i sve više stranih turista odlučuje da odmor provede kod nas. Svake godine raste broj gostiju iz Rusije, Rumunije, Turske, Grčke i naravno iz zemalja bivše republike Jugoslavije, a porast gostiju u prethodnoj sezoni dostigao je čak 40 %. Ono što je jako interesantno je da se i strane skijaše reprezentacije pripremaju kod nas, pa su se tako skijaši sa Kipra i iz Grčke gotovo odomaćili na Kopaoniku.

  Foto: JP Skijališta Srbije

  Foto: JP Skijališta Srbije

  TopSpeed: U kojoj meri će se ekonomski faktor uticati na posećenost naših zimskih centara?

  Ćika: Loša ekonomska situacija se održava u svim sferama našeg društva, ali je mi još uvek nismo osetili, s obzirom da su cene ski karata u našim centrima i dalje najjeftinije. Svake godine organizujemo brojne popuste i akcije kako bi što većem broju skijaša i bordera omogućili da provedu što više vremena na snegu. Prvi put smo ove godine organizovali pretprodaju ski karata, sa popustom od 15 posto, što je izazvalo ogromno interesovanje. Naravno, nisu samo najpovoljnije cene ono što privlači domaće i strane turiste. Prednost srpskih ski centara su svakako odlično pripremljene staze, zagarantovani sneg i sezona koja traje pet meseci u kontinuitetu. Skijaši i borderi prepoznaju kvalitet, uređen sistem i veliku profesionalnost i stručnost ljudi koji vode ski centre.

  Foto: Skijališta Srbije

  Foto: Skijališta Srbije

  TopSpeed: Imate li u planu još neke promotivne aktivnosti narednom periodu kako bi privukli još veći broj posetilaca?

  Ćika: Nastavljamo tradiciju Top ski vikenada, jer su se oni pokazali kao odlična forma za sve skijaše i bordere koji mogu da odu na produženi vikend u neki od naših ski centara. Popust od 20 posto na trodnevne i četvorodnevne ski karte tokom pet Top vikenda privuče veliki broj gostiju na planinu, pa se u tom periodu poveća prodaja za čak 50 posto. Očekujemo da će i ove sezone interesovanje biti jednako, ako ne i veće.

  Zoran Živkov/TopSpeed

  chats-viber-ts

  Tagovi: dejan ćika, kopaonik, sezona, Skijališta Srbije, sneg, stara planina, zlatibor